Hrvatska gospodarska komora i Centar za digitalnu izgradnju Hrvatska organiziraju stručni skup pod nazivom Digitalne tehnologije u izvođenju – Inovacije, izazovi i budućnost, koji će se održati 21. svibnja 2025. u Zagrebu, u prostorijama Vijećnice HGK na Rooseveltovom trgu 2. Sudjelovanje je besplatno, uz obveznu prijavu putem obrasca

Ovaj stručni događaj namijenjen je profesionalcima iz sektora graditeljstva, uključujući izvođače građevinskih radova, nadzorne inženjere, projektante i voditelje projekata, s ciljem otvaranja konstruktivnog dijaloga o digitalnoj transformaciji građevinskog sektora u Hrvatskoj i šire.

Fokus na digitalnu tranziciju u graditeljstvu

Na skupu će se raspravljati o ključnim temama vezanima uz digitalizaciju procesa izvođenja radova, implementaciju novih tehnologija na gradilištima te izazove i prilike koje ta tranzicija donosi izvođačima i dionicima građevinske industrije.

Sudionici će imati priliku čuti uvide iz prakse, iskustva regionalnih lidera, kao i najnovije informacije o europskim politikama i obvezama koje se odnose na digitalne standarde, uključujući primjenu BIM tehnologije.

Što donosi program stručnog skupa Digitalne tehnologije u izvođenju – Inovacije, izazovi i budućnost?

Stručni skup započinje u 14:00 sati Vijećnice Hrvatske gospodarske komore, uz pozdravne govore predstavnika Hrvatske gospodarske komore i Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine. Ovim uvodom postavit će se temelj za raspravu o važnosti digitalne transformacije u sektoru graditeljstva, kao i o ulozi koju domaće institucije imaju u poticanju tog procesa.

Prvo predavanje donosi pregled ključnih nalaza iz najnovijeg izvješća Europskog opservatorija građevinskog sektora, s naglaskom na digitalizaciju. Monika Mlakić, predsjednica Centra za digitalnu izgradnju Hrvatska i operativna voditeljica u DCT-u, te Goran Anić, voditelj radne skupine za statiku pri CDIH-u i Associate partner u ATP-u, predstavit će europske trendove i strategije, analizirati gdje se Hrvatska trenutno nalazi u odnosu na druge članice EU te koje su mogućnosti i prilike koje ne bismo smjeli propustiti. Poseban fokus bit će na digitalnim alatima koji olakšavaju izvođenje radova, smanjuju troškove i povećavaju efikasnost gradilišta, ali i na strateškim dokumentima EU koji sve više potiču digitalnu transformaciju kao uvjet za konkurentnost građevinske industrije.

Slijedi izuzetno aktualna tema – ISPU, jedan od ključnih nacionalnih digitalnih sustava u sektoru prostornog planiranja i graditeljstva. Alen Grabar, načelnik sektora u Upravi za razvoj informacijskih sustava i digitalizaciju, predstavit će dosadašnju implementaciju ISPU-a, analizirati praktične aspekte njegove primjene te otkriti što nas čeka u budućnosti.

Bit će riječi o izazovima koji prate digitalnu koordinaciju među različitim dionicima, kao i o novim funkcionalnostima koje se planiraju u sljedećoj fazi razvoja. Ovo izlaganje pružit će važne uvide za sve one koji svakodnevno rade s ISPU-om.

Završni, ali svakako najdinamičniji dio programa čini panel diskusija, u kojoj će sudjelovati vodeći ljudi nekih od najuspješnijih građevinskih tvrtki u Hrvatskoj:

  • Sanjin Purić, predsjednik uprave GP Krk,
  • Miljenko Zovko, član uprave ING-GRAD-a,
  • Hrvoje Patekar, član uprave KAMGRAD-a,
  • Boško Mišlov, Technical Group Manager u STRABAG-u.

Panel će moderirati Katarina Moškatelo, komunikacijska stručnjakinja s iskustvom u vođenju javnih rasprava i strateškoj komunikaciji u tehničkim sektorima. Rasprava će obuhvatiti konkretna iskustva s gradilišta, primjenu digitalnih alata u svakodnevnim poslovima, prepreke na koje izvođači nailaze te načine na koje su ih uspješno prevladali.

Poseban naglasak bit će na kulturološkoj promjeni unutar tvrtki, edukaciji zaposlenika, digitalnim vještinama i načinu na koji se menadžment može nositi s otporom prema novim tehnologijama. Očekuje se živ i otvoren razgovor, s puno praktičnih primjera i pouka iz prve ruke.

Kroz ovaj bogat program, sudionici će imati priliku steći sveobuhvatan uvid u aktualno stanje digitalizacije u građevinskom sektoru – od europskog konteksta do nacionalnih politika i konkretne prakse na terenu.

Skup će završiti sažimanjem zaključaka i početkom izrade dokumenta koji će sadržavati preporuke za daljnje korake u digitalizaciji sektora te biti osnova za buduće inicijative, suradnje i edukacije.